Retro CRT za retro gaming

Retro

Ashitaka

Member
Reaction score
37
Hteo bih da podelite iskustva kakve crt televizore koristite za retro gaming, samim tim da znam i ja na koji tv da obratim paznju kad budem kupovao. Ja bi hteo da nabavim neki da ima bar rgb scart s video zbog snesa i genesisa. Po mogucstvu 14 ili 21 inch. Pa ako neko ima neke smernice ili cak ima da proda bio bih mu zahvalan. Cheers!

• Like
Reactions: TheRealNick

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
533
Website
www.emuglx.org
Ovo će biti jedna ozbiljna tema čim se jave fanatici... :lol: Its a rabbit hole.

Što se mene tiče good ol' flat Sony Trinitron i dalje radi posao za većinu retro gaminga meni.

• Like
Reactions: Ashitaka

WickedlNl

Administrator
Staff member
Reaction score
306

Al ovo je bas za fanatike. Definitivno je bolje igrati matore konzole na CRTu al ko ce trazi i nalazi mesta za te grdosije sada. Mislim ako imas prostora i zhelje, go for it.

• Like
Reactions: Samus and Ashitaka

rale28

New member
Reaction score
7
Moja topla preporuka je Ei Niš sa šasijom 5140. Dobra robusna elektronika ekrani pouzdani (Philips).
Ako ti nešto crkne delovi za zamenu su prihvatljivi i mogu se još uvek naći. Ima Full-RGB podršku tako da za male novce imaš korektan crt tv. Sony PVM je preskup ima razlike ali ne tolike ipak crt tv gledaš sa određene razdaljine a ne na razmaku od par cm-a. Taj isti model meni u arkadi šljaka već godinama. Pre njega sam probao i Samsung i Sony i kineze vox fox vivax ali on se pokazao stabilan na 15KHz što je ustvari i čar njih samih.

• Like
Reactions: Ace and Ashitaka

Ashitaka

Member
Reaction score
37
A nzm ni sam uzeo bi retrotink mini ali ce me ovi na carini odrati. To bi mi bilo najbolje resenje. A opet kad bi nasao neki mali crt da ima rgb scart i svideo uzeo bih bar njega. Nemam pojma. U dilemi sam xd

Ashitaka

Member
Reaction score
37
Moja topla preporuka je Ei Niš sa šasijom 5140. Dobra robusna elektronika ekrani pouzdani (Philips).
Ako ti nešto crkne delovi za zamenu su prihvatljivi i mogu se još uvek naći. Ima Full-RGB podršku tako da za male novce imaš korektan crt tv. Sony PVM je preskup ima razlike ali ne tolike ipak crt tv gledaš sa određene razdaljine a ne na razmaku od par cm-a. Taj isti model meni u arkadi šljaka već godinama. Pre njega sam probao i Samsung i Sony i kineze vox fox vivax ali on se pokazao stabilan na 15KHz što je ustvari i čar njih samih.
https://www.kupujemprodajem.com//tv-i-video/tv-crt-televizori/tv-ei-color-5140/oglas/120816744 jel to ovaj? i sta ima od ulaza xd

rale28

New member
Reaction score
7
Znaci na tome ce da sljaka dobro megadrive, nes , snes? naravno ako je ispravan tv xd
Ako je TV ispravan ima da šljaka extra! Obrati pažnju prilikom kupovine jel izgubio fokus tj. da li mu je mutna slika ili ne. Kako se ponaša na max podešavanjima svetlosti i kontrasta, tada obrati pažnju na pištanje (sme malo da pišti ali ne sme da cvrči) visoko naponskog trafoa (kaskade). Konvergencija slike u uglovima i disanje ekrane na promeni kadra isto obrati pažnju (konvergicije ne sme da bude dok disanje je normalno do par milimetara kada kadar prelazi iz tamnog u svetli).

• Like
Reactions: Ace

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
134
Ovo deluje kao solidan tv, maaaada, ja uvek glasam za Trinitrone jbg. Samo juri nekog ko se nije zarazio retro groznicom pa dize cenu tv-a u nebo

Ashitaka

Member
Reaction score
37
Pa vidi sobzirom da je 1000 dinara probacu nije neka cifra. E sad teca mi ne tv mehanicar pa ako bude nesto kontam moze zameniti nesto sto je otislo od elektronike.

• Like
Reactions: rale28

Ashitaka

Member
Reaction score
37
Ovo deluje kao solidan tv, maaaada, ja uvek glasam za Trinitrone jbg. Samo juri nekog ko se nije zarazio retro groznicom pa dize cenu tv-a u nebo
Trinitron sam nasao jedan za 50€ al je ogroman 29 inca pa mi se ne uklapa u setup nikako. jbg a ima sve sto mi treba.

rale28

New member
Reaction score
7
15-ti put menjam ovaj integralac na Trinitronu sve super radi 3 meseca i onda opiči kao kokica. Trinitron je ok za 60Hz za 15Khz Niški su mama.

PS. Ovo je moje iskustvo.

20210806_153534 (Small).jpg

• Like
Reactions: TheRealNick

Samus

Active member
Reaction score
137
Bas sam hteo da postavim isto pitanje. Thanks!

Samus

Active member
Reaction score
137
Iskreno mislim da je bilo koji CRT tv dobar, sam oda je pouzdan i da lepo radi i da im aprikljucke.
Sad....za nesto extra to vec ne znam...
Mislim klinci su kacili sege i nintenda na TV koji imaju i sve bilo ok.

Ja sam uvek imao Samsunge imam ga i sad, ali ujak ga koristi. Radi bez greske, nikad popravljan, nijedan Samsung.

Frosal

New member
Reaction score
18
Pricalo se o ovome na bivsem forumu.

1. Zakrivljeni televizori su bolji jer po pravilu imaju bolju geometriju, ali su i stariji - sto moze znaciti da su potencijalno vise korisceni.

zakrivljeni > ravni
manje korisceni >>>>>>> vise korisceni

2. Tehnologija je bila manje-vise izjednacena na kraju proizvodnje katodnih televizora. Sto ne znaci i da su svi proizvodjaci bili jednaki. Ne moze se porediti Sony i NEO npr.

Samsung je OK, ali oni nisu bili vreme CRT televizora poznati po televizorima, to je nesto sto se tek kasnije desilo. Licno sam video Samsung od 20" koji ima vodoravne umesto horizontalne linije (sto znaci da ima nedovoljno TV linija - https://en.wikipedia.org/wiki/Television_lines - ovo je uglavnom primetno na manjim televizorima, posebno onim manjim od 10", pa cak i na profesionalnim). Horizontalne linije ("scan lines") su koriscene za vizuelne efekte u igrama, posebno pri manjoj rezoluciji (240p).

3. Trebalo bi izbegavati 100Hz televizore jer ni oni ne mogu verodostojno da prikazu 240p rezoluciju jer pretvaraju sve u 480i. Sony televizori sa vecim brojevima poput npr. KV-29K60XL ili KV29L70T (lupam sada modele), sa vecim brojevima (60, 70) su bili svi 100Hz. Tako da nisu ni svi Trinitroni pozeljni (100Hz je doduse dobro za filmove jer je flicker eliminisan).

Najbolji komercijalni modeli koji podrzavaju 240p su bili X5 (KV-21X5, KV-25X5, KV-29X5), i FX20 + FX30 (i svi imaju broj sati koliko su korisceni ukoliko kondenzatori nisu zamenjeni - sve vise od 20.000 sati je previse).

Trebalo bi takodje izbegavati one SlimFit televizore jer oni imaju ocajnu geometriju (nedostatak tehnologije).

4. Ko hoce kvalitet nalik profi monitorima (koji su vrlo retki i skupi), moze da kupi bilo koji PC CRT monitor na oglasima (ima ih poprilicno na KP, npr.) i uredjaje poput OSSC-a (100 evra) ili GBS-control-a (koji neko ko zna sa lemilicom moze i sam da napravi - kao bazu koristi jeftinu kinesku plocu od 20-30 evra).

Kako to izgleda (2 primera koja sam nasao na brzinu - ovo nije 240p, vec 480p):

Cak i u slucaju da vam se ovo ne svidja, uvek mozete koristiti OSSC ili GBS-C na modernim televizorima.

• Like
Reactions: Ace and TheRealNick

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
533
Website
www.emuglx.org
Iz nekih retro nostalgija razloga nikad ne bi mogao da preporučim isti CRT za tipa NES, SNES, Mega Drive kao i za N64, PS1, pa i posle za PS2, Dreamcast itd. Nekako mislim da treba ciljati na period-correct modele za najbolji doživljaj, but thats just me :)

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
134
Ma uzmi samo EI Nis brate i miran si. Mi smo imali do jaja televizore. Soni je soni ali Ex YU EI Nis je i dalje dobar izbor :D

• Like
Reactions: Ashitaka

carnex

Active member
Reaction score
76
Ako nekada budeš prešao na kasnije generacije konzola Samsunzi sa RGB skartom daju odličnu sliku a mogu se naći za smešne pare pa uzmi i njih u obzir. CW-21M63N može da se meri sa svime sem PVMovima za petu i šestu generaciju konzola. Naravno slika je odlična pod uslovom da imaš pravi kabl.

a možeš i ovo da uzmeš pa vidiš šta si dobio.

Last edited:

Ashitaka

Member
Reaction score
37
Ako nekada budeš prešao na kasnije generacije konzola Samsunzi sa RGB skartom daju odličnu sliku a mogu se naći za smešne pare pa uzmi i njih u obzir. CW-21M63N može da se meri sa svime sem PVMovima za petu i šestu generaciju konzola. Naravno slika je odlična pod uslovom da imaš pravi kabl.

a možeš i ovo da uzmeš pa vidiš šta si dobio.
Interesuje me u glavnom za 8-bitnu i 16-bitnu eru xd Ali dobro je da si napisao ako neko hoce tako nesto da nabavi.