PS5 Gran Turismo DD Pro je novi oficijelni volan za PlayStation 5

PlayStation 5

EmuGlx News Bot

New member
Reaction score
594
Fanatec-Gran-Turismo-DD-Pro.jpg

Fanatec i PlayStation su javnosti predstavili dugo čekani model volana koji će doneti revoluciju u svet simulacionih vožnji na konzolama.

Model Gran Turismo DD Pro predstavlja adaptiranu verziju PC volana Fanatec CSL DD koji je po prvi put uspeo da relativno jeftino implementira direktno povezivanja volana sa elektromotorom, bez upotrebe kaiševa ili zupčanika koji ublažavaju osećaj koji igrač oseća u svojim rukama. Direktno povezan volan sa elektromotorom predstavlja vrhunac moderne tehnologije volana, koja je pre samo pola godine bila u veoma visokom cenovnom rangu i namenjena isključivo samo entuzijastima simulacionih vožnji na PC platformi.

Ovaj Fanatec-ov volan će doći u punom pakovanju koji sadrži bazu volana, adaptivne pedale, napajanje koje će omogućiti da motor isporuči solidnih 5 Nm sile, i sam volan koji je dizajniran u saradnji sa PlayStation studijom Polyphony Digital. Osnovna verzija volana će koštati 700 dolara/evra, a opciono se za njega može dokupiti napredna pedala za kočnicu, kao i jače napajanje koje omogućava rad sa veoma impresivnih 8 Nm sile rotacije. Volan je u potpunosti kompatibilan sa PS4, PS5 i PC platformama, može se konfigurisati sa mnogim drugim opcionim dodatcima iz ponude Fanatec-a, i u sebi sadrži opciju za direktno podešavanje rada volana preko ugrađenih preset-a.

Ovim potezom, Fanatec i PlayStation su omogućili konzolnim igračima da uživaju u simulacionim vožnjama sa hardverom koji se daleko uzdiže od svih ranijih volana i maltene se pokvalitetu izjednačava sa drastično skupljim hardverom koji su PC entuzijasti koristili godinama (pre CSL DD-a, direct drive volani u PC svetu su koštali iznad 1000€ samo za bazu volana).

Gran Turismo DD Pro stiže u prodaju tokom marta 2022. godine, a u pretprodaji je i bilo ponuđeno da se dokupi isporuka u decembru ove godine. Tokom 2022. godine će u prodaju biti puštena i zasebna kupovina ovog novog PlayStation volan modula, koji će onda moći da se nakači na širok spektar Fanatec baza (uključujući i CSL DD).

Više detalja o ovom volanu možete pročitati na oficijelnom sajtu Fanatec-a.

screenshot2021-11-242vpjmv.png

The post Gran Turismo DD Pro je novi oficijelni volan za PlayStation 5 appeared first on EmuGlx.

Pročitajte više na EmuGlx.org sajtu...

DieH@rd

Active member
Reaction score
163
Ima dosta utisaka online vec o CSL DD i DD Pro modelu, veliki upgrade za bilo koji low/midrange volan, i primetan upgrade za one koji su imali skupe belt/gear volane. Za logitech korisnike ovo je ogroman upgrade.

Najzad su direct drive volani postali dostupni, pre godinu dana im je cena bila bas astronomska.

• Like
Reactions: TheRealNick

WickedlNl

Administrator
Staff member
Reaction score
325
Zbog ovakvih stvari mislim da nikada necu uzeti volan :D Kada lik kaze da za $1000 dobijas "OK" proizvod.

carnex

Active member
Reaction score
100
Ovim tempom uskoro će volan za igre koštati više nego nova sportska kola. Kul je podržavati fanatike ali kada to dolazi po cenu toga da isključiš ljude koji to gledaju kao zabavu onda nikako nije u redu.

Kapiram ja da su ovo i stari Driving Force Pro sa PS2 nebo i zemlja ali razlika nije ni prići razlici između bilo kojeg pada i istog tog Logitech DFPa.Tek ako uz volan budeš i imao tri mnitora ili čak i VR i aktivno sedište razlika može biti biti kao razlika između pada i iole razumnog volana (gde je DFP bukvalno donji limit toga).

Last edited:

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org
Ovim tempom uskoro će volan za igre koštati više nego nova sportska kola.
Može već i sada, zavisi samo šta smatraš za sportska kola... GOLF 2 GTI? :D

E sad, ozbiljno Driving Force Pro je bio vrh vrhova u doba PS2 i GT4, ali napredovala je ova priča mnogo od tada.

Konkretno ovde je slučaj prelaza sa kajiševa i četki na direct drive motor, što jeste OGROMNA razlika u osećaju.

DieH@rd

Active member
Reaction score
163
Zbog ovakvih stvari mislim da nikada necu uzeti volan :D Kada lik kaze da za $1000 dobijas "OK" proizvod.
Ovo su youtuberi koji imaju pristup volanima kojima samo baza kosta 2-3 hiljade dolara [i rim volana koji kosta kao ceo ovaj GT DD Pro], koja mogu da isporuce silu rotacija koja moze da slomi obe ruke igraca. U poredjenju sa takvim hardverom, CSL DD jeste samo "OK". :D Ali je ujedno i drasticno bolji od standardnih cheapo belt/gear volana na koje su konzolni igraci navikli.

Konzolna verzija ovog Fanatec direct drive volana jeste skupa, cak je i skuplja od PC verzije koja je trenutno u prodaji, ali nudi odlican experience.

• Like

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org
Kad se setim kada sam ovo pisao, definitivno treba da uradim update... verziju za 2022. :)

U artiklu iznad koji sam napisao za GameS blog objasnio sam u čemu je razlika, check it @carnex

carnex

Active member
Reaction score
100
Kad se setim kada sam ovo pisao, definitivno treba da uradim update... verziju za 2022. :)

U artiklu iznad koji sam napisao za GameS blog objasnio sam u čemu je razlika, check it @carnex
Hvala. NIsam vozao jedino sa DD volanom ali do ovoga to je bilo veoma škakljivo i morao si da podešavaš volan u sitna crevca sam. Makar je tako bilo pre 4-5 godina kada sam gledao šta je ta novotarija. Sa ovim GT DD volanom ta glavobolja će biti rešena i cena spuštena i veoma poštujem to (mada sa pedalama i menjačem opet ode na 1000 evra)

Kapiram ja razliku između Driving Force Pro i G29 ili Trustmaster T300. Probao sam ih i da, bolje je. Ako hoćeš što realnije ti je i H menjač, tri pedale itd. Moj komenta je bio samo da je velikoj većini igrača volan na nivou Driving Force Pro mnogo više nego dovoljno da se užive. Većina će da ignoriše menjač i da koristi tastere na zadnjoj strani menjača. Ja sam platio nov DFP 120e svojevremeno. Danas za te pare ne možeš ni pristjnu igračku na nivou Driving force da kupiš (DFPro bez menjača i force feedback)

DieH@rd

Active member
Reaction score
163
Thrustmaster T150 je verovatno najbolji uvodni volan, launch cena mu je bila 200e a kod nas je malo iznad 250.... sto znaci za te pare, bolje je odmah ciljati da se ugrabi koriscen G29 po slicnoj ceni.

Jeftinije od toga, samo po oglasima...

• Like

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org
Hvala. NIsam vozao jedino sa DD volanom ali do ovoga to je bilo veoma škakljivo i morao si da podešavaš volan u sitna crevca sam. Makar je tako bilo pre 4-5 godina kada sam gledao šta je ta novotarija. Sa ovim GT DD volanom ta glavobolja će biti rešena i cena spuštena i veoma poštujem to (mada sa pedalama i menjačem opet ode na 1000 evra)

Kapiram ja razliku između Driving Force Pro i G29 ili Trustmaster T300. Probao sam ih i da, bolje je. Ako hoćeš što realnije ti je i H menjač, tri pedale itd. Moj komenta je bio samo da je velikoj većini igrača volan na nivou Driving Force Pro mnogo više nego dovoljno da se užive. Većina će da ignoriše menjač i da koristi tastere na zadnjoj strani menjača. Ja sam platio nov DFP 120e svojevremeno. Danas za te pare ne možeš ni pristjnu igračku na nivou Driving force da kupiš (DFPro bez menjača i force feedback)
Nije fora samo u dodatnoj opremi, sam osećaj na volanu je dosta drugačiji čim imaš neki kvalitetniji sistem in the back, bilo da su to napredniji gear sistemi od Logija, kaiševi ili najbolje direct drive.

Možeš kupiti četiri juga za taj jedan volan.
Ovo su volani za one što već voze bolja kola od četiri Yuga :)