Retro Malo zanimljivih retro vesti, naravno komodorskih

Retro

carnex

Active member
Reaction score
76
Prvo o Monstro Giganto, neverovatnoh tabačini koja je urađena u PETSCII grafici i izgleda apsolutno fenomenalno. Triumf mašte i tehničkog znanja.

Onda je tu c64 port Eye of the Beholder koji napreduje fantastično

Dok je C64 iašao Battle Kingdom koji na prvi pogled liči na Legend of zelda ali je u pitanju zanimljiva pucačina iz ptičije perspektive sa tematikom epske fantastike.

Za kraj komodor dela tu je razvoj dve igre za Komodor Amigu (koje se razvijaju na PCu pa će biti portovane.... moderna vremena) od kojih bi jedna trebala da napokon da prijateljici stvarno dobru skrolujuću tabačinu

A za kraj svega tu je port ranog PC Hita Alley Cat na gumičara

H.E.R.O.

Active member
Reaction score
79
Uskoro se ocekuje i novi Miner 2019 -er. Bice to drugi oficijalni nastavak jedne igre iz ranog C64 perioda.

E ovo je proper hard core gaming. Balls to the walls hard!

H.E.R.O.

Active member
Reaction score
79
Posle Sam Journey, definitivno ce se ostvariti jos jedan AAA projekat :

Spominjani Battle kingdom sam pazario ovih dana. Testiraće se na real C64.

H.E.R.O.

Active member
Reaction score
79
Bas kao back in the day, porucim kasetni original i cekam postara da mi donese ! :D Ovog puta u pitanju je jedna od New age igara : Eye of the gods, platforma-avantura u fazonu Draconusa. Igra mi je fino legla, sto zbog dizajna, sto zbog atmosfere.

WP-20210622-16-55-58-Pro-1.jpg

• Like
Reactions: TheRealNick

IsaoOkava

Member
Reaction score
29
Ja imam Rampage za C64. Nemam pojma da li je ispravna jer nemam na čemu da probam. Ne znam ako te interesuje.

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
531
Website
www.emuglx.org
Bas kao back in the day, porucim kasetni original i cekam postara da mi donese ! :D Ovog puta u pitanju je jedna od New age igara : Eye of the gods, platforma-avantura u fazonu Draconusa. Igra mi je fino legla, sto zbog dizajna, sto zbog atmosfere.

WP-20210622-16-55-58-Pro-1.jpg

KASETICA budi sećanja na preistorijski period života u 80s :D Voleo sam MIRIS tih kaseta posebno originalnih! Da, zapravo sam imao par.

carnex

Active member
Reaction score
76
ZX spektrum, platforma koja je izrodila RTS žanr igrom Stonker (ili makar RTS igre sa ratnom tematikom ako računamo igru Utopia za Atari 2600 nastalu dve godine ranije) napokon dobija port igre koja je definisla kako mi danas zamišljamo taj žanr. Neverovatno ali istinito grupa entuzijasta uspešno prebacuje Dune II na gumičara.

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
531
Website
www.emuglx.org
ZX spektrum, platforma koja je izrodila RTS žanr igrom Stonker (ili makar RTS igre sa ratnom tematikom ako računamo igru Utopia za Atari 2600 nastalu dve godine ranije) napokon dobija port igre koja je definisla kako mi danas zamišljamo taj žanr. Neverovatno ali istinito grupa entuzijasta uspešno prebacuje Dune II na gumičara.

Dobro je ovo, ali zna se gde se RTS izrodio... makar ove osnove koje važe i danas, samo dve igre obe na Mega Drive-u :D

1. Herzog Zwei
2. Dune 2

carnex

Active member
Reaction score
76
Odavno postoji Dune II za Spectrum 128k. Mislim od 2007 ili tako nešto. Ovo je za gumičara.

H.E.R.O.

Active member
Reaction score
79
Dobro je ovo, ali zna se gde se RTS izrodio... makar ove osnove koje važe i danas, samo dve igre obe na Mega Drive-u :D

1. Herzog Zwei
2. Dune 2
Dune 2 svakako nije začet na MD, s obzirom da je original bio na PC-ju. Tek nesto kasnije je bio port koji je uključivao i MD.

Herzog Zwei kao "prva RTS igra na svetu..." je samo bio subjektivni zakljucak IGN autora, s obzirom da su isti ponikli na tada popularnim konzolama u Americi i samim tim, kao plod neobaveštenosti.

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
531
Website
www.emuglx.org
Dune 2 svakako nije začet na MD, s obzirom da je original bio na PC-ju. Tek nesto kasnije je bio port koji je uključivao i MD.

Herzog Zwei kao "prva RTS igra na svetu..." je samo bio subjektivni zakljucak IGN autora, s obzirom da su isti ponikli na tada popularnim konzolama u Americi i samim tim, kao plod neobaveštenosti.
Pa neće biti baš tako. Neobaveštenost postoji ali je na drugom mestu ipak.

Ne može da se pravi narativ o nastanku žanrova na osnovu fanbojovanja starim kompjuterima ili konzolama samo, postoje i činjenice.

Kada su moderne RTS igre u pitanju tu nema mnogo dileme, kad se ne ide u tehnikalije pa da i šah može da bude preteča RTS-a :D

Herzog Zwei je Mega Drive igra koja je prva uvela mini mapu, kontrolu jedinica, građevine and shit, bukvalno sve mehanike koje će kasnije Westwood da iskopira za Dune 2, i to nije zaključak IGN autora već fact.

Jeste originalno Dune 2 razvijan za PC, ali MD verzija nije samo "jedan port" već najbolji port, tj. najbolja verzija jedina u kojoj su prvi put uveli context sensitive kursor koji PC verzija nije imala a koji je Westwood kasnije iskoristio kao veliku inovaciju u prvom C&C za PC, rest is history.

Herzog Zwei combines the arcade-style play of Technosoft's own Thunder Force series with a simple, easy-to-grasp level of strategy. It has been cited as an inspiration to the developers of Warcraft, Starcraft, Dune II, and Command & Conquer.[1][2][3][4] It is also considered a precursor to the MOBA genre.[5][6]

After reading the original Dune novel, he decided that "from a gaming point-of-view the real stress was the battle to control the spice", so a resource-based strategy video game would be a good idea. It was around this time that employee Graeme Devine (who later founded Trilobyte) introduced to everyone at the Virgin office a real-time strategy game on the Sega Genesis / Mega Drive console called Herzog Zwei (1989). Clarke-Willson described it as a game where the player "kept clicking on stuff and then zooming off to another part of the screen. It was very hard to keep track of what was going on as an observer. Still, everyone liked it, it had fast action, and it was a strategy game". Virgin staff, including Clarke-Willson and Seth Mendelsohn (who later worked on the Ultima series), then went to Westwood Studios to talk about making a Dune game. According to Clarke-Willson, "Westwood agreed to make a resource strategy game based on Dune, and agreed to look at Herzog Zwei for design ideas". It later turned out that Cryo's game of the same name was not cancelled, and Westwood's real-time strategy game was called Dune II as a result.[6]

carnex

Active member
Reaction score
76
Evo, daćemo ti cuclu. Herzog zwei je prva MODERNA strategija u realnom vremenu igra. Ali nisam pričao o prvoj MODERNOJ strategiji u realnom vremenu već o prvoj uopšte.

• Like
Reactions: TheRealNick

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
531
Website
www.emuglx.org
Evo, daćemo ti cuclu. Herzog zwei je prva MODERNA strategija u realnom vremenu igra. Ali nisam pričao o prvoj MODERNOJ strategiji u realnom vremenu već o prvoj uopšte.

Ja mogu samo nešto drugo da vam dam :lol:

Mislim na činjenice, naravno!

Anyhow, super što Dune 2 ima još jednu verziju.