Mišljenje Sounds about right - Steam Deck yay or nay thread

Mišljenje

Samus

Active member
Reaction score
146
Steam Deck, nova "Nintendo" konzola! :D (i'm joking ofc)

firefox_xDFQc2AXNP.png

firefox_TB7UyZPUj4.png

Origonal the console! Do not steal!
1634384775902.jpeg

• Haha
Reactions: TheRealNick

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
591
Website
www.emuglx.org
Thats how tags and SEO works :lol:

Presmešna su mi bilo kakva poređenja ovoga i Switcha, ali Internet je pun ludih PCjaša koji moraju neki contant da prave i da maštaju o tome kako PC Steam pobeđuje Nintendo, evo samo što nije... besciljna borba.

• Like
Reactions: Samus

carnex

Active member
Reaction score
87
Thats how tags and SEO works :lol:

Presmešna su mi bilo kakva poređenja ovoga i Switcha, ali Internet je pun ludih PCjaša koji moraju neki contant da prave i da maštaju o tome kako PC Steam pobeđuje Nintendo, evo samo što nije... besciljna borba.
Što je presmešno?

carnex

Active member
Reaction score
87
Pa da, jedno je telefon sa kontrolerima i dokom, drugo je kompjuter sa kontrolerima a dok će sigurno doći.

Da znam da su im namene nominalno makar delimično različite ali realno obe mašine su primarno igračke. I obe su inovativne koliko i rupa na saksiji.

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
591
Website
www.emuglx.org
Ako gledaš sa PCjaške hardware freak strane onda jeste, ja više gledam kao mega uspešna Nintendo konzola koja obara rekorde prodaje i ima neverovatan lineup igara i playerbase... a drugo kao neku budževinu koja će biti još jedan u nizu brojnih Valve fejlova, bez ikakve šanse da ostvari ikakav uspeh osim proof of concept i zezalicu za ponekog PCjaša budžitelja koji se i sad igraju sa android emu uređajima. Poz @Doktor :lol:

• Like
  • Haha
Reactions: Doktor and Ashitaka

carnex

Active member
Reaction score
87
Ako gledaš sa PCjaške hardware freak strane onda jeste, ja više gledam kao mega uspešna Nintendo konzola koja obara rekorde prodaje i ima neverovatan lineup igara i playerbase... a drugo kao neku budževinu koja će biti još jedan u nizu brojnih Valve fejlova, bez ikakve šanse da ostvari ikakav uspeh osim proof of concept i zezalicu za ponekog PCjaša budžitelja koji se i sad igraju sa android emu uređajima. Poz @Doktor :lol:
Za uspeh će mo videti. Naravno ne verujem da će parirati Sviču po prodaji. Da se mogu skinuti kontroleri bolje bi išao ali zbog snage hardvera u njemu to nije bilo moguće. Ipak Svič je nintendo i konzola koju imaš uz WinPC dok je ovo WinPC i ne treba ti drugi WinPC uz desktop/laptop koji već imaš. Za učenike/studente je suviše mali ekran da ga koristiš kao laptop čak i da nosiš tastaturu. GPX zezalice tu ispadnu praktičnije.

Ali što se tiše biblioteke igara, mogu samo da se smejem.

Last edited:

Samus

Active member
Reaction score
146
"pariranje po prodaji" ko da je uopste bitno, to je vazno samo kompanijama.
Za učenike/studente je suviše mali ekran da ga koristiš kao laptop čak i da nosiš tastaturu. GPX zezalice tu ispadnu praktičnije.
Ali što se tiše biblioteke igara, mogu samo da se smejem.
Svestan si da je to PC da moze da se poveze na tv, monitor, tastatura, kako god. mini muciste.
Jel mislis na pc biblioteku?

Samus

Active member
Reaction score
146
Inace realno gledano, na steam deck ce se moci emulirati switch so...

carnex

Active member
Reaction score
87
"pariranje po prodaji" ko da je uopste bitno, to je vazno samo kompanijama.

Svestan si da je to PC da moze da se poveze na tv, monitor, tastatura, kako god. mini muciste.
Jel mislis na pc biblioteku?
Svestan sam ali glavna publika za takav komp su mlađi a onda mora da se takmiči sa laptopovima jer laptop ima sve više mesta u školama gde menja i knjige i sveske a u toj trci SteamDeck nema šta da traži.

I da, mislim na PC biblioteku. Zahvaljujući izmenama u arhitekturi i korišćenoj memoriji SteamDeck gura igre brže čak i od 5800u stoga nema zime za taj segment. Da se ne mažemo, voleo bih da ga imam i ja ali realno mi je nepotreban.

Samus

Active member
Reaction score
146
Svestan sam ali glavna publika za takav komp su mlađi a onda mora da se takmiči sa laptopovima jer laptop ima sve više mesta u školama gde menja i knjige i sveske a u toj trci SteamDeck nema šta da traži.

I da, mislim na PC biblioteku. Zahvaljujući izmenama u arhitekturi i korišćenoj memoriji SteamDeck gura igre brže čak i od 5800u stoga nema zime za taj segment. Da se ne mažemo, voleo bih da ga imam i ja ali realno mi je nepotreban.
Fair enough za prvu poentu...

A ovo drugo... Ja mislim da je malo skup. ne u odnosu na sta nudi nego za nase uslove... ne znam, bar meni jeste. Da je 250 ladno bih ga uzeo, ali sto ti kazes, sta ce mi. Mada sad kad razmislim, moze da zameni sve zive konzole ikada i tona pc igara...bogami vredi! Jos kad se stavi retroarch... boga mi...........

carnex

Active member
Reaction score
87
Pa bez ispomoći emulatorima i jeste za smeh :) Kada su portable igre u pitanju.
Ne kapiram? Sta mislis sa time?

Fair enough za prvu poentu...

A ovo drugo... Ja mislim da je malo skup. ne u odnosu na sta nudi nego za nase uslove... ne znam, bar meni jeste. Da je 250 ladno bih ga uzeo, ali sto ti kazes, sta ce mi. Mada sad kad razmislim, moze da zameni sve zive konzole ikada i tona pc igara...bogami vredi! Jos kad se stavi retroarch... boga mi...........

Jbg, prema svima cena je bukvalno na ivici profitabilnosti ako je uopste profitabilno. Bilo bi lepse da je 250 ali steam ocigledno neve da se toliko isprsi iako je dizajn takav da je koriscenje svake prodavnice osim njihove drasticno otezano

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
591
Website
www.emuglx.org
Ne kapiram? Sta mislis sa time?

Jbg, prema svima cena je bukvalno na ivici profitabilnosti ako je uopste profitabilno. Bilo bi lepse da je 250 ali steam ocigledno neve da se toliko isprsi iako je dizajn takav da je koriscenje svake prodavnice osim njihove drasticno otezano

Da PC nema Nintendo igre.

disturbed

Member
Reaction score
39
Da PC nema Nintendo igre.
I hvala nepostojecem bogu sto je tako. N igre nek ostanu na N konzolama, PC ima svoje prednosti ali i da dodju N igre na PC tesko da bi ih igrao na njemu. Ne zbog toga sto imam nesto protiv PCja, naprotiv, izbor igara na PCju je ogroman, da imam 10 zivota i da sad prestanu nove igre da izlaze opet bi mi bilo nedovoljno vremena :D. Switch je mogao biti sjajna konzola ali Nintendo je to, radije ce se baviti gimmicima. Takodje, prodaja nije realan pokazatelj kvaliteta konzole (ma bilo cega) jer kad je masa znala sta je dobro!? Pogotovo u danasnje vrijeme kada se svi trude da budu viralni.

Emulacija starijih sistema mi je sasvim OK, nastranu sto neke igre zaista zasluzuju da budu emulirane, ali vjerujem da hiper mali procenat ljudi ce da emulira Switch igre na Steam Decku. Tako da ne vidim problem postojanja Decka, cak naprotiv, ako sve bude OK Deck ce pogurati malo tech naprijed pa da one kineske budzevine prestanu biti budzevine. Iako sam bio izuzetno zainteresovan na pocetku za Deck sad sumnjam da cu ga ikad kupiti jer vremena za takav gaming nemam. Sa moje tacke gledista meni ovaj uredjaj realno ne treba (a nakon predjenih 10-15 igara nije mi ni Switch potreban) ali i pored toga me raduje sto ovakav uredjaj uopste neko pravi. Sa trenutnim gaming sistemima sam pokrio 99% onog sto me interesuje:
  • Switch - Nintendo igre + poneki indie koji radi dobro u portable modu
  • PS5 - PS ekskluzive, naravno, i multiplat
  • PC - FPS, strategije, starije igre i naravno, emulacija
Problemi Decka koje ja vidim trenutno:
  • Marketing - ako marketing zakaze (tj. ne bude perfektna egzekucija) nece na dobro ispasti
  • Nepovoljan period za proizvodnju hardvera
  • Korisnici koji kupuju konzolu ocekuju da ce bar par godina igrati nove/nadolazece igre. Deck u nekoj masivnijoj prodaji ne vidim da ce biti u periodu prije prelaska sa 2022/23 (ako sve bude ok). Udarne konzolne igre se ocekuju 2023, pojeftinjenje konzola, PC igre ce traziti jace konfiguracije, zahtjevnost ce rasti, dakle moglo bi doci do problema u vidu losih performansi, podrske i slicno, sto ce definitivno uticati cak i na tu core PC publiku da trazi neki drugi hardver.
  • Steam/Valve hardverska istorija

I pored svega ovoga zelim da naprave bum ili makar razuman pomak na gaming polju. Let's see what happens!

• Like
Reactions: TheRealNick

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
591
Website
www.emuglx.org
Also Steam Deck out of the box za sada zbog nekih Linux fuckupa ne može da pokrene neke od najigranijih Steam igara, nije baš stvar idealna kao što u teoriji deluje.

Uz hacking i modning sure, proradiće sve eventualno i emulatori i šta god, ali koliko ljudi želi da se drka sa tim? Samo mega-niche hobisti budžitelji koji vole da se zezaju sa tim.

@disturbed dobra zapažanja, slažemo se 90% oko problema koje Deck ima trenutno. Portable PC koji već sada ne može da gura nove igre na max, ili budževina za igranje emulatora bez ikakvih svojih ekskluziva ili razloga da zapravo postoji.

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
591
Website
www.emuglx.org
I dalje tvrdim da je ovo šklopocija osudjena na propast ali lepo je videti kako će da se potrude oko ovih rejtinga. 90% igara će da bude žuto ili unknown…

Steam Deck: Nintendo diktira PC prati kako zna i ume.

carnex

Active member
Reaction score
87
I dalje tvrdim da je ovo šklopocija osudjena na propast ali lepo je videti kako će da se potrude oko ovih rejtinga. 90% igara će da bude žuto ili unknown…

Steam Deck: Nintendo diktira PC prati kako zna i ume.
Ahahaha

Misliš "PC inovira, Nintendo popularizuje"?

I opet ne kapiram šta znači to o igrama. Proton podržava preko 90% igara sa steama a hardver gura manje više sve. Mogu da zamilsim da da će da se zagrcne sa Cyberpunk 2077 čak i na 720P i pored toga što ima RDNA2 grafička jezgra i brzu memoriju ali sve je to dovoljno za sve igre koje danas postoje. Doom eternal radi na blizu 60fps ffs (720p, verovatno priličnp niska podešavanja, 40 na srednjim)

Last edited:

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
149
Jbg brate thats my shtick. Takve sprave jesu proof of concept, vrv nece zaziveti ali je dobro parce hardvera. Ima potencijala ali kao i uvek Valve ce da to plasira i zaboravice na to :D

carnex

Active member
Reaction score
87
Jbg brate thats my shtick. Takve sprave jesu proof of concept, vrv nece zaziveti ali je dobro parce hardvera. Ima potencijala ali kao i uvek Valve ce da to plasira i zaboravice na to :D
Istorija kaže da si u pravu ali nada umire poslednja :D