RANT Upotreba igara u politicke svrhe.

RANT

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org

WickedlNl

Administrator
Staff member
Reaction score
325
Ajde sve to...al il sam ja glup/cjorav/ ne emotivan....secam se kada su izasle igre kao GRIS ili Celeste i ne znam jos koja indie igra, sve kao su spomenute kao neko psiholosko lecenje, govor o mentalnoj psihi itd....brate ja vidim naj obicniji platformer koji me samo frustrirao ili smorio :D Mozda sam previshe razmazhen pa mi treba neko dudlanje kao MGS scene od po pola sata da imam neku povezanost sa likom.

A za LGBTQPZXYSTFDISDT mi ne pricaj. Nista protiv njih al postaje smesno kolko ovo vise nema veze sa originalnom idejom i zheljom za podjednako pripadanje nego postaje cirkus gori nego katolicka crkva u srednjem veku gde su te palili na lomachi za svaku izjvau. I ovi bi da je samo to bilo javno dozvoljeno.

aljexsz

New member
Reaction score
3
Lako je pricati kada se ne suocavas sa istim problemima.

Uopste ne kapiram ovo. Kako se Celeste od price o samoprevazilazenju i psihickim problemima pretvorio do LGBT pricu? https://kotaku.com/how-the-celeste-speedrunning-community-became-queer-as-1848120383
To ono sto su rekli ljudi koji su pravili igru i na sta su ciljali kada su je pravili. Protagonista igre je trans devojka. Posto je to vrlo retka pojava u ovoj sferi, ocekivano je da ce LGBT publika da se okupi oko takve igre.

• Like
Reactions: Frosal

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
156
Mislim da su to rekli cim su videli da se ta ekipa skuplja oko te igre i kada su videli da ce na tome da pokupe poene. Ista prica kao sa onom babom DZ K Rouling sto je retkonovala pola Hari Poter lore-a i ispadose pola njih turbo gejevi i svi su inkluzivni

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org
Mislim da su to rekli cim su videli da se ta ekipa skuplja oko te igre i kada su videli da ce na tome da pokupe poene. Ista prica kao sa onom babom DZ K Rouling sto je retkonovala pola Hari Poter lore-a i ispadose pola njih turbo gejevi i svi su inkluzivni

carnex

Active member
Reaction score
100
Koliko sam shvatio autorka je u nekom trenutku shvatila da ona nije tradicionlne seksualne orijentacije ili tradicionalnog odnosa između biološkog i mentalnog pola. U tom trenutku ženski lik je postao nešto od LGBT+. OK, autorova odluka da kaže nešto igrom koju je stvorila. Sada, smatram da je trebala da to uradi igrom a ne da kao mnogi drugi samo kasnije nakači to (poput Activision-a "Soldier: 76 is gay! Ende") ali kapiram da to nije toliko lako posebno kada dođeš do otkrića kada si već u završnoj fazi stvaranja. Ne vidim ništa loše u tome. A Kotaku, sa druge strane, ovakvim člankom samo pokušava da unovči to za sebe.

Nije problem u politizaciji igara. Papers Please je jedna od najočiglednijih propagandnih igara pa je fenomenalna. Problem je kada to urade tako da samo oni najzagriženiji za ideologiju mogu to da prihvate kao dobro ili izmene nešto voljeno posebno kada ga time još i unakaze. Poslednji primer je lik Gren iz Cowboy Bebop. U animeu je prilično nijansiran lik koji suptilno kaže sve što je autor hteo da kaže o ljudima sa netradicionalnim odnosom prema svom telu i ostaje upamćen kao jedan od najboljih sporednih likova. U Netfliksovoj seriji izgleda kao nekadašnje parodije homoseksualaca i dok ponašanje nije ni približno loše kao vizuelni dizajn lika opet je miljama iza animea.

disturbed

Member
Reaction score
42
Meh, poprilicno mi je svejedno. Svako vrijeme nosi svoje breme. Danas svako gura u prvi plan kako se osjeca u svom tijelu, kakav sex voli i da li boluje od nekog poremecaja sa emotivno/psihickog spektra. To sto se ekonomije raspadaju, poslovi placaju sve manje, kapitalizam obija o glavu a dugovi sve veci, to je manje bitno. Pucice i taj lazni balon. Ne kazem da treba da se vracamo na staro, niti da me briga imalo za lgbtq+... a bogami i za straight osobe - pogotovo mi puca penular za autorima, influenserima i kompanijama koje to zagovaraju. Ne smatram se narocito zadrtim, cak sam prisustvovao na par seminara o lgbtq (jeste, kompanije na zapadu organizuju i placaju ovakve "evente" za svoje zaposlene) i ja tu ne razumijem puno toga osim tog dijela nasilja/odbacivanja koje su iskusili ali to je drugi par opanaka koji nije svojstven samo takvim osobama.

Tugica mi je kad vidim na Twitteru profile ili kad pocne neka konferencija pa se osoba predstavlja kao trans, fan odredjenog zanra igara, pa neki edgy epitet, obskurni hobiji pa tek onda ide usputno cime se bavi. Dodjes da slusas o inzenjerstvu i napretku tehnologije a oni se frljaju glupostima. Ni sam nisam imao pretjerano lagan zivot i emocionalno sam nekompletan ali nikad mi u zivotu ne bi palo na pamet da to mjesam sa svojim poslom. Jednostavno mi je jako neprofesionalno.

Sto se autora tice, imaju svako pravo da rade sta hoce, ali da cu konzumirati svako smece samo jer gura agendu koja meni odgovara, nema sanse. Danas je problem ako kazes da ti se nesto ne svidja, ne daj boze ako dijelo ima lgbtq tematiku, odmah budes oznacen kao mrzitelj, ide i cancel ako si poznatija licnost. To je oblik cenzure protiv koje su satro sve te grupacije a onda pokusavaju da uguse neistomisljenike.
Ako si dobar u necemu ne vidim problem ako si trans, na primjer, koga briga. Zasluzi respekt, kreiraj nesto novo, ponudi znanje. Zanimljivo mi je da ti likovi svojataju istorijske ali i fiktivne licnosti koje su vecinom pozitivne, ne vidim da se bas otimaju za neke mracne ili marginalne likove :D

Volim slusati onog Sterlinga recimo ponekad. Lik ima sta reci o gamingu i iznosi to na sebi sopstven nacin. Kad ga vidim na yt, vidim da se nesto trasformise, neki panseksualac sta ti ja znam, par puta je nesto pominjao. Sekcija sa komentarima puna pohvala kako fantasticno izgleda. Lik je debela ruzna gmazina u bilo kom obliku bio i ostao, cemu laganje?! Precutati je ok ali biti zaludan toliko je neshvatljivo. Ali zar je zaista i to bitno? Da li ga ljudi uopste prate zbog tematike o kojoj prica ili im je draze gledati karikaturalnu transformaciju? Koliko autora ce upasti u zamku i radije plivati u trendovskim vodama a manje se baviti pravim radom i davati svoj doprinos?

Za mene je pravi problem ovde sto ce dosta ljudi, koji imaju sta za reci, da bude u strahu od davanja konstruktivne kritike. Takva cenzura mi je nedopustiva. Glasna konstruktivna kritika mora biti slobodna.

O kompanijama nemam sta za reci. Vecina njih ce da jasu na trendovskim stvarima da bi ubrale koji poen. Marketinski trikovi i politika. Boli njih tuki i za lgbt, blm, freespeech, zrtve uragana, radnike...

Za Celeste svaka cast, malo sam je igrao i odlucio da cu kasnije preci na Switchu, kad budem imao vremena. Cini se kao odlicna igra. Dokaz da sposobna osoba moze napraviti nesto relativno novo, sa novim likom bez pompe, nebitno sto je trans.

• Like
Reactions: Vlaski Klerik

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
156
Za Celeste svaka cast, malo sam je igrao i odlucio da cu kasnije preci na Switchu, kad budem imao vremena. Cini se kao odlicna igra. Dokaz da sposobna osoba moze napraviti nesto relativno novo, sa novim likom bez pompe, nebitno sto je trans.
Celeste je odlican kao ostvarenje i tako treba i da ostane. Napravili su nesto novo old school sto zahteva skill i svaka im cast. Takve stvari ne treba kaljati sa politikom po mom iskrenom i skromnom misljenju

Hiawata

Member
Reaction score
11
Celeste je odlican kao ostvarenje i tako treba i da ostane. Napravili su nesto novo old school sto zahteva skill i svaka im cast. Takve stvari ne treba kaljati sa politikom po mom iskrenom i skromnom misljenju
To je ono sto pokusavam da kazem. Kada je igra izasla prica je glasila da je to igra o borbi sa unutrasnjim demonima i prevazilazenjem samog sebe sto je metafora za uspon na planinu. Ovo sa trans je nakalemljeno kasnije, ne znam zasto.
Evo sad im Matrix ispada da je trans prica.
Na kraju ce svaka prica o transformaciji biti proglasena za trans...

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
156
Evo sad im Matrix ispada da je trans prica.
Cekaj tebra jel me zajebavas????????????????? Matrix trans prica? Ajde ona dva idiota sto su promenili pol ajde i nekako ali da guraju Matrix u trans vode je........mentalni proliv

• Like
Reactions: WickedlNl

Doktor

Moderator
Staff member
Reaction score
156
Ok znam da je Holivud odavno u kurcu ali ovo je smejurija. Znao sam da su obojca debilcine ali ovo je nov nivo

TheRealNick

nWo 4life
Staff member
Reaction score
628
Website
www.emuglx.org
Pa ne znam šta vam je tu čudno, to je samo autor ostavio svoj pečat... ko će bolje?

Seriously, vidim već da će ovaj novi Matrix film biti totalni mess, i da ćemo ga se sećati više po ovom UE5 demou.